تاريخ : ۱۳٩۳/٧/٢٦ | ٢:۱٦ ‎ق.ظ | نویسنده :

موگادیشو پایتخت و بزرگترین شهر کشور سومالی است. این شهر در سده دهم میلادی توسط ایرانیان و اعراب مهاجر بنا شد؛ که این مهاجران بعدها با مردم محلی درآمیختند.

موگادیشو در منطقه‌ای به نام بنادر واقع شده‌ است و نام آن برگرفته از واژه عربی-فارسی «مقعد الشاه» به معنی سکونتگاه شاه است که نشان‌دهنده تاثیری است که این محل از بازرگانان ایرانی گرفته‌است. نام منطقه بنادر نیز از واژه فارسی بندر گرفته شده و به دو بندر براوه و موگادیشو اشاره داد و اهمیت این دو بندرگاه را برای بازرگانان ایرانی نشان می‌دهد.

در دوران طلایی اسلام در سده‌های میانه، این شهر مرکز حکومت مظفری‌ها شد و بعدها نیز در عصر استعمار به عنوان مرکز حکومت ایتالیایی سومالی درآمد. در دوران جنگ‌های داخلی سومالی شبه نظامیان بسیاری مانند گروه الشباب برای حاکمیت بر این شهر مبارزه می‌کردند و در نهایت حاکمیت شهر به اتحادیه محاکم شریعت اسلامی سومالی رسید.


شهر موگادیشو در سی کیلومتری اقیانوس هند واقع شده و دارای مزارع پنبه, نیشکر و موز می‌باشد. نزدیکی به خط استوا و صحرای بزرگ آفریقا، آب و هوای این شهر را گرم و خشک ساخته ‌است. دمای هوا در طول سال عموما بین ۱۵ تا ۳۶ درجه سانتی‌گراد نوسان دارد و میزان بارندگی در طول سال برابر ۴۲۷ میلی‌متر گزارش شده‌است.

بدنبال جنگ‌های طولانی، وضعیت اقتصادی و رفاهی در موگادیشو نابسامان است اما از سایر شهرهای سومالی بهتر می‌باشد. راه‌های زمینی و جاده‌ها اگرچه به برخی کشورهای همسایه متصل می‌شوند اما از امنیت پائینی برخوردار هستند.

سامانه هوایی این کشور هم که به فرودگاه بین‌المللی موگادیشو بازمی‌گشت در طول جنگ سال ۲۰۰۶ سومالی تخریب شد. در شهر موگادیشو چند دانشگاه و مرکز آموزش عالی غیر دولتی فعالیت می‌کنند که عمدتا تحت پوشش دانشگاه‌های معتبر کشورهای همسایه هستند. مهمترین آن‌ها دانشگاه موگادیشو است. شهر موگادیشو همچنین دارای یک استادیوم ورزشی است که بازی‌های فوتبال لیگ سومالی در آن برگزار می‌شود.


 نقشه طرح ریزی شده گروه تروریستی موسوم به "حکومت اسلامی" یا همان "داعش" در روزهای اخیر در حالی برملا شد که در آن، برخی از نقشه های توهم گونه این گروه منفور در مورد ایران اسلامی خبرساز شد.

سندی که در جریان یورش به خانه یکی از رهبران گروه  موسوم به حکومت اسلامی یا داعش به دست آمده، نقشه‌های این گروه برای دستیابی به اسرار فعالیت‌های صلح آمیز هسته ای و تخریب فعالیت‌های اقتصادی ایران را آشکار می کند. متن این سند توسط روزنامه های انگلیسی از جمله ایندیپندنت و ساندی تایمز منتشر شده است. 

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت روز ۱۳ مهرماه به نقل از این گزارش نوشته است که گروه حکومت اسلامی یا داعش، به دنبال دستیابی به «سلاح اتمی و پاکسازی شیعیان» است.

به نوشته این روزنامه، فهرست این اهداف در یک بیانیه هفتاد ماده‌ای تشریح شده که ظاهرا یکی از رهبران این گروه آن را نوشته است. در بخش دیگری از این برنامه‌ها به نابودی صنعت خاویار و از بین بردن بازار فرش ایران از راه «تولید و صدور گسترده فرش افغانستان» اشاره شده است.   

در گزارش روزنامه ساندی تایمز هم نوشته شده که این سند در یورش یگان‌های ویژه ارتش عراق به خانه یکی از فرماندهان اصلی گروه حکومت اسلامی یا «داعش» در ماه مارس -حدود شش ماه پیش- ضبط شده است. مقامات امنیتی عراقی گفته‌اند این سند موثق است و یکی از رهبران اصلی این گروه که یک شبه نظامی به نام «عبدالله احمد مشدانی» است، آن را نوشته است.

گروه حکومت اسلامی در این سند پیشنهاد می‌کند در ازای واگذار کردن کنترل میدان‌های گاز عراق به روسیه، کرملین را به قطع حمایت از «ایران و برنامه‌های هسته‌ای وادار کرده و اسرار این برنامه‌ها را مبادله کند»، اما پیش از آن روسیه باید دست از حمایت از بشار اسد رییس جمهوری سوریه بردارد و در مقابله با ایران از حکومت‌های عربی خلیج فارس پشتیبانی کند.

در این بیانیه گفته شده که گروه حکومت اسلامی برای عملی کردن اهدافش که تصرف سرزمین‌های بیشتری برای تشکیل «خلافت اسلامی» است، باید تمامی منابع قدرت ایران را نابود کند. نویسنده این بیانیه خواهان ترور دیپلمات‌ها، بازرگانان و استادان ایرانی شده و به پیروانش حکم داده تا فرماندهان نظامی عراق، مقامات شیعه و شبه نظامیان مورد حمایت ایران اسلامی را بکشند.

در ادمه گزارش روزنامه ایندیپندنت آمده است که مقامات غربی از تلاش گروه خلافت اسلامی برای دستیابی به سلاح اتمی آگاه و و در مورد آن نگران بوده‌اند.

«ترزا می» وزیر کشور انگلستان در سخنرانی اخیرش در کنفرانس حزب محافظه‌کار گفت اگر گروه خلافت اسلامی قدرتش را در عراق و سوریه مستحکم کند، «اولین حکومت تروریستی دنیا» خواهد شد. 

وی هشدار داد که اگر این روی دهد «ما با این خطر دستیابی تروریست‌ها به سلاح‌های شیمیایی، بیولوژِیک و حتی اتمی مواجه می‌شویم».دکتر سید یحیی صفوی استاد جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک دانشگاه تربیت مدرس در بازدید از منطقه یکم دریایی ارتش با اشاره به تهدیدات احتمالی آینده گفت: مبداء تهدیدات احتمالی دریایی علیه ایران، احتمالا از دریای مدیترانه، دریای سرخ، اقیانوس هند تا دریای عمان و خلیج فارس خواهد بود و نیروهای مسلح ایران باید تهدیدات و ماجراجویی احتمالی دشمنان را از مبداء آن مورد هدف قرار دهند.

وی اظهار داشت: اگرچه دشمنان فرامنطقه‌ای پس از شکست در عراق و افغانستان و غزه می‌دانند جمهوری اسلامی ایران قوی‌تر از گذشته شده است و آنها ضعیف‌تر شده‌اند.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا با اشاره به ضرورت تدوین راهبرد دریایی در بخش های مختلف گفت: جمهوری اسلامی ایران با داشتن 2700 کیلومتر ساحل در دریای عمان و خلیج فارس و دریای خزر، ضرورت دارد که راهبرد دریایی را در بخش نظامی و غیر نظامی تدوین کند.

وی افزود: با توجه به تهدیدات احتمالی آینده که ماهیت دریا پایه و هواپایه خواهند داشت، می بایست هم راهبرد دریایی و هم راهبرد پدافند هوایی دفاع از کشور را تدوین کنیم که بخش نظامی این کار بر عهده نیروهای مسلح و بخش غیرنظامی آن به‌ عهده دولت است.

صفوی در تشریح اهمیت ژئوپلیتیکی خلیج فارس گفت: موقعیت ژئو استراتژیکی و ژئوپلیتیکی، منابع عظیم نفت و گاز، نقش فرهنگی و ایدئولوژیکی و بازار مصرف کالا و تسلیحات نظامی، از مهمترین عوامل اهمیت آفرین این منطقه است.

وی افزود: هر قدرت نظامی بحری که در اقیانوس هند و اطراف آن بخواهد عملیات نظامی وسیع زمینی، هوایی و یا دریایی انجام دهد، باید منطقه خلیج‌فارس، دریای عمان و دریای عرب را مورد توجه در استراتژی نظامی خود قرار دهد.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در بازدید از ناوشکن جماران با تقدیر از کارشناسان و متخصصان نیروی دریایی ارتش که با همت و نبوغ توانستند طی مدت کوتاهی تدبیر فرماندهی معظم کل قوا را عملیاتی کنند، گفت: ملت هوشمند ایران به فرزندان دلاور ارتشی و سپاهی خود که در دریای خروشان عمان و خلیج فارس از حیثیت و اقتدار و منافع ملی حفاظت و پاسداری می‌کنند، مباهات می‌کند.

   • سبزک
  • ای‌جکس