اندیشمندان گرامی،

شما میتوانید برای دریافت فایل کامل صوتی نشست علمی «مراحل تکوین مباحث و مفاهیم جغرافیای سیاسی دریاها در دوران مدرن» بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

 

سخنرانی مراحل تکوین مباحث و مفاهیم جغرافیای سیاسی دریاها در دوران مدرن

 تاريخ : ۱۳٩٤/٢/٢٧ | ۱٢:٤٦ ‎ق.ظ | نویسنده :

شما فرهیختۀ ارجمند میتوانید برای دریافت فایل "مفهوم همدلی؛ از نظر دکتر محمدرضا حافظ نیا استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس" بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

مفهوم همدلی از نظر دکتر محمدرضا حافظ نیااندیشمندان گرامی،

شما میتوانید برای دریافت فایل کامل صوتی نشست علمی «بررسی پیامدهای بحران آب در ایران» بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

 بررسی پیامدهای بحران آب در ایرانتاريخ : ۱۳٩٤/٢/٢٠ | ۱۱:۱۳ ‎ق.ظ | نویسنده :

دکتر سیروس احمدی

استادیار جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس

مرکز بین المللی مطالعات صلح – IPSC

 

مقدمه

در 18 ژوئن 2004 جنگ سعدا درگرفت. در آن زمان زیدیها (انصارالله) علیه دولت یمن دست به شورش زدند. زیدیها را حوثی هم می‌نامند براساس نام رهبرشان «حسین بدرالدین الحوثی»؛ آنها از اینکه توسط دولت از نظر سیاسی، اقتصادی، مذهبی، در حاشیه قرار گرفته بودند شکایت داشتند و خواستار خودمختاری شدند که پیش از 1962 در اختیار داشتند.

واژگان کلیدی: بازی ژئوپلیتیک عربستان در یمن، رفتار ژئوپلیتیک عربستان در یمن، ژئوپلیتیک یمن

 

در سال 2011، انقلاب مردم یمن موجب اخراج علی عبدالله صالح از یمن شد. منصور هادی با نظر موافق عربستان سعودی به ریاست جمهوری رسید. حوثیها همچنان از تبعیض و در حاشیه بودن اعتراض داشتند. در 20 ژانویه 2015، حوثیها کاخ ریاست جمهوری را در اختیار گرفتند. فردای آنروز، موافقتنامه اصلاح قانون اساسی و حضور حوثیها در دولت به امضا رسید. در 22 ژانویه، زمانی که حوثیها اعلام کردند یکی از اعضای آنها باید معاون رئیس جمهور باشد،منصور هادی استعفا داد. پارلمان با استعفای رئیس جمهور مخالفت کرد. حوثیها تقاضا دادند تا یک شورای ریاست جمهوری متشکل از ارتش، نیروهای امنیتی، کمیته های مردمی و اعضای انقلاب تشکیل شود.

در اول فوریه 2015، حوثیها به نیروهای سیاسی حاکم اولتیماتوم دادند تا یک راه حل مناسب بیابند در غیر اینصورت خودشان مسئولیت کار را برعهده خواهند گرفت. در 4 فوریه 2015، مهلت اولتیماتوم به پایان رسید. و دو روز بعد حوثیها در یک نشست رسمی با حضور برخی وزرای دولت مستعفی مانند وزیر دفاع و وزیر کشور، تشکیل شورای ریاست جمهوری را اعلام کردند که مسئول دوره انتقالی طی دو سال خواهد بود.

         شورای همکاری خلیج (فارس) این امر را کودتا نامید. بان کی مون (دبیرکل سازمان ملل) خواستار بازگشت رئیس جمهور (منصور هادی) به قدرت شد. در 11 فوریه، بسیاری از کشورها سفارت خود در یمن را تعطیل کردند. در 15 فوریه، شورای امنیت سازمان ملل از حوثیها خواست قدرت را ترک کند که با مخالفت حوثیها مواجه شد. در 21 فوریه، منصور هادی به عدن در جنوب یمن گریخت و اعلام کرد قدرت را ترک نمی کند. در 28 فوریه، عربستان، امارات، کویت سفارت خود را به شهر عدن منتقل کردند.

         شروع بمبارانها مصادف بود با مذاکرات هسته ای ایران در لوزان که این امر به ادعای رسانه های غربی تصادفی نبود. آنها این تهاجم را علیه د ربطن مذاکرات می دانند زیرا موضع ایران را تضعیف شده ارزیابی کردند و این زورآزمایی می تواند بر نتیجه مذاکرات هسته ای تأثیرگذار باشد.ادامه مطلب

حدود یک سال پیش بود که پس از خواندن چندین بارۀ مطالب کتاب درآمدی نو بر جغرافیای سیاسی، این سوال برایم پیش آمده بود که ساخت گرایی و پساساختارگرایی که ریچارد میور در آن کتاب نام برده بود، به چه معنا و مفهومی است؟ این شد که با استاد معظم، سرکار خانم دکتر میرحیدر تماس گرفتم و ایشان با حوصله و سعه صدر برای من مطالب ارزشمندی را بیان فرمودند و در آخر نیز گفتند که برای اطلاعات نو و دست اول در این زمینه به جناب آقای دکتر رسول افضلی مراجعه کنم. بنده به واسطه مطالعه مقالات و کتابهای چاپ شده از ایشان، با آقای دکتر افضلی آشنا بودم و میدانستم که بالواقع در این حوزه صاحب سخن و سبک هستند. لذا پس از تماس با ایشان در شهریورماه گذشته خدمتشان رسیدم و ایشان با آغوش باز از "چیستی و مفهوم ساخت گرایی و پساساختارگرایی" گفتند، و من پس از آن جلسه بر آن شدم که این مطالب آموزنده را نوشته و در اختیار علاقمندان به رشته جغرافیای سیاسی قرار دهم. شما عزیزان می توانید با مراجعه به لینک زیر، فایل "بنیادهای فلسفی ساخت گرایی و پساساختارگرایی" را دریافت نمایید:

بنیادهای فلسفی ساخت گرایی و پساساختارگرایی   • سبزک
  • ای‌جکس