تاريخ : ۱۳٩٤/٦/٧ | ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ | نویسنده :تاريخ : ۱۳٩٤/٦/۳ | ٧:۳٥ ‎ق.ظ | نویسنده :

(یادداشت جواد اطاعت استاد جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک دانشگاه شهید بهشتی منتشر شده در ویژه نامه روزنامه ایران مورخه 12 مرداد1394)

آقای روحانی در مرداد ماه امسال سومین سال مسئولیت خود را به عنوان رییس جمهور کشور آغاز می کند. دولت دردو سال گذشته تلاش های ثمربخشی راهمانند توافق با قدرتهای جهانی و خروج کشور از دام تحریم ها ، کاهش نرخ تورم ، همراه با نشانه های مثبتی از رونق و رشد اقتصادی ( خروج از رکود اقتصادی)، اتخاذ تصمیمات سیاسی و اداری پس از مشورت با صاحب نظران ، پی گیری موضوع فساد اداری و مالی و.... انجام داده است. هم اکنون که مهمترین چالش ایران با قدرتهای جهانی در عرصه بین المللی به سر انجام مثبتی رسیده است، انتظار آن است که دولت و بطور مشخص آقای روحانی با جدیت بیشتری بر مسائل منطقه ای و سیاست های داخلی کشوراز جمله بر موارد  ده گانه ذیل متمرکز شود. اگرچه نباید انتظار داشت که دولت یازدهم همه معضلات را حل و فصل نماید؛ اما بهبود شاخص ها و تلاش برای کاهش مشکلات کشور از این دولت، توقعات دور از انتظاری نیست.


تعامل با کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی برای کاهش معضلات منطقه ای؛

پس از موفقیت سیاست تعامل با غرب این سیاست در حوزه منطقه ای نیز باید مورد توجه واقع شود. منطقه اسیای جنوب غربی امروزه در آتش بنیاد گرایی ، تروریسم و جنگ با مشکلات جدی مواجه می باشد. رقابت ایدئولوژیک ایران و عربستان نه تنها کمکی به معضلات منطقه نمی کند که باعث پیچیدگی موضوعات و مسائل این منطقه حساس از جهان شده است. رقابت کشورهای عربی با ایران از تاریخ طولانی برخوردار است. زمانی که نیکسون رئیس جمهور وقت آمریکا در22 ژوئیه 1969 میلادی، سیاست منطقه ای ایالات متحده امریکا را در جزیره گوام اعلام کرد، امنیت منطقه خلیج فارس به ایران سپرده شد؛ اما از آنجا که این موضوع حساسیت کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس را به دنبال داشت، این سیاست تحت عنوان تئوری دو ستونی و یا دوپایه با مشارکت عربستان مدنظر قرار گرفت که تا قبل از انقلاب ایران باعث ثبات و امنیت منطقه شد.

در شرایط کنونی نیز برای ایجاد امنیت منطقه ای با گفتگو و تعامل با کشورهای منطقه بویژه عربستان سعودی همکاری ها باید جای رقابت ها را بگیرد. تنها در این شیوه است که با همکاری کشورهای منطقه امکان حل و فصل موضوعات تنش زا فراهم آمده و به بنیادگرایی، تروریسم و جنگ خاتمه خواهد داد.ادامه مطلب
  • سبزک
  • ای‌جکس