تاريخ : ۱۳٩٦/٥/٩ | ۸:٥٧ ‎ق.ظ | نویسنده :

گروه سیاسی: سعید صادقلو، عضو پیوسته انجمن ژئوپلیتیک ایران، در یادداشت پیش رو پیرامون حاشیه های اخیری که بقایی و رئیس دولت نهم و دهم دامن زده اند، آورده است: آقای احمدی نژاد، تا به کی باید به شما نصیحت شود که دوست ناباب مایه فلاکت است؟ جلوی انحراف را خیلی وقت است نگرفته‌اید، نکند که این انحراف، شما را برای همیشه به دورترین سیاستمدار ایرانی، از آرمان‌های شهید رجایی قرار دهد؟!

به گزارش بولتن نیوز، متن این یادداشت که به صورت اختصاصی در اختیار خبرنگار سیاسی ما قرار گرفته، به شرح زیر است:

سال 1384، در میان ناباوری عموم صاحب‌نظران، فردی به مقام ریاست قوه مجریه رسید که کمتر کسی پیش‌بینی‌اش را می‌کرد. او کسی جز دکتر محمود احمدی نژاد، شهردار وقت تهران و اولین استاندار اردبیل، نبود. مرد 49 ساله‌ای که با شعار «رجائی دوم» جای خود را در اذهان عمومی باز کرد. دورۀ اول ریاست جمهوری ایشان (1384-1388)، دورانی بود که با خستگی‌ناپذیری و تلاش زیاد ایشان در امر خدمت به مردم و انقلاب اسلامی سپری شد. این دوره خیلی زود به صفحات تاریخ پیوست. ویژگی‌هایی از قبیل مبارزه با بسط عقاید غربی که در جامعه ما نفوذ کرده بود و همچنین مقاومت در برابر فشارهای نظام سلطه در مورد مسئلۀ هسته‌ای، از جمله نکات مثبت دولت ایشان در دورۀ اول ریاست جمهوری بود. اما دور دوم ریاست جمهوری ایشان، هرچه به پیش رفتیم از ایشان و اطرافیان نزدیک به ایشان اقداماتی دیده شد که بالواقع دلبستگان به انقلاب کبیر اسلامی را هر روز نگران‌تر می‌کرد.

آقای احمدی‌نژاد! دور باطل زدن در چاه غفلت، شایسته نیست

مهم‌ترین مسئله، تقریبا از سال 1390 که در رابطه با غیبت یازده روزه ایشان از عرصۀ کشورداری بود شروع شد. تقریبا از آن تاریخ، بزرگان کشور، بسیار به ایشان به انحای گوناگون و در زمان‌های مختلف هشدار دادند که، آقای دکتر لطفا مراقب افکار و عقاید برخی از نزدیکانتان باشید. اما گویا این نصایح مصلحانه و خیرخواهانه، یا به گوش ایشان نرسید، یا اگر رسید، ایشان تمایلی به عمل کردن به آن نصایح نداشتند. به هر حال این قبیل از مسائل ادامه پیدا کرد تا اینکه ایشان حتی با بی‌لطفی به کلام ارزشمند مقام معظم رهبری، در انتخابات ریاست جمهوری سال 1396 ثبت نام نمودند. حتی آقای احمدی‌نژاد خلاف حرف خودشان نیز عمل کردند، زیرا چند روز قبل از آن که در انتخابات ثبت نام کنند، گفته‌ بودند که در انتخابات به عنوان کاندیدا حضور پیدا نخواهند کرد. در واقع می‌توان ایشان را ویترینی از توجه به حرف برخی دوستان ناباب قلمداد نمود که روز به روز بر افکار و حرکات ایشان بیشتر مسلط شدند.

دلسوزان زیادی از سال 1390 تا هم اینک که سال 1396 است با بزرگ‌منشی، به ایشان نصیحت از سر دلسوزی کرده‌اند، اما متاسفانه تاکنون ثمربخش نبوده است. اما در روزهای اخیر، پس از آزادشدن یکی از اطرافیان ایشان به قرار وثیقه، حرف‌ها و سخنانی از طرف این دو دوست و همراه، در شبکه‌های فضای مجازی منتشر شد که بالواقع جای تاسف دارد. در سخنان این دو همراه، به اشخاص و بزرگانی تهمت زده شد که در هیچ دادگاه عادلانه‌ای آن سخنان ثابت نشده است، از طرف دیگر آن بزرگان، از شخصیت‌های نظام هستند که این طرز سخن گفتن با آنان حتی ممکن است به خدشه‌دار شدن حیثیت ملت ایران در عرصۀ بین‌الملل منجر شود. اگر شخصی انتقادی دارد، باید از طریق مراجع قانونی اقدام کند، نه اینکه از طریق ضبط فیلم و پخش آن در فضای مجازی اقدام به هنجارشکنی و فرافکنی نماید.

سو استفاده کردن از آزادی بیان موجود در کشور یک خیانت است. از طرف دیگر، به برخی از نهادهای اصلی انقلاب اسلامی اهانت‌هایی وارد شد که بالواقع، عمل کاملا ناشایستی بود، یکی از قوای کشور در این ویدئوها مورد هجمه مستقیم قرار گرفت، این‌ها کار غلطی بود. آقای احمدی نژاد، تا به کی باید به شما نصیحت شود که دوست ناباب مایه فلاکت است؟ جلوی انحراف را خیلی وقت است نگرفته‌اید، نکند که این انحراف، شما را برای همیشه به دورترین سیاستمدار ایرانی، از آرمان‌های شهید رجایی قرار دهد؟! انسان وقتی به چاهی می‌افتد، سعی می‌کند با تلاش بی‌وقفه از آن بیرون آید، وای به حال روزی که در آن دور باطل بزند و از طرف دیگر آن چاه، خاصیت باتلاقی نیز داشته باشد.تاريخ : ۱۳٩٦/٥/٩ | ۸:٥۳ ‎ق.ظ | نویسنده :
سرویس سیاسی فردا: سعید صادقلو*: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمان انقلابی که به فرمان معمار کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) در نخستین روزهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوجود آمد، از ابتدای تشکیل خود امنیت، عزت و آرامش مردم ایران اسلامی و پاسداری از انقلاب اسلامی را هدف کار خود قرار داد. پاسداران فداکار و گمنامی که قطعا تاریخ آیندۀ این مرز و بوم، از جانفشانی‌ها و رشادت‌های آنان، کتاب‌ها خواهد نوشت و فیلم‌ها خواهد ساخت. این نهاد خدوم انقلابی، دارای زیر مجموعه‌های گوناگونی است که یکی از آن‌ها نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که به طور رسمی فعالیت خود را از شهریورماه 1364 به فرماندهی سردار سرلشکر پاسدار دکتر سید یحیی (رحیم) صفوی آغاز کرد. در اتفاقاتی که در ماه‌های اخیر نمود پیدا کرد، اهمیت و کارکرد این نیرو برای شهروندان فوق‌العاده بیشتر روشن گردید. اقدمات تروریستی 17 خرداد 96 در تهران، لحظه‌ای بود که یکی از هزاران اقدامات عظیم این نیرو به وقوع پیوست. 
نیروی زمینی سپاه در آزادسازی ساختمان مراجعات عمومی مجلس شورای اسلامی از دست تروریست‌های تکفیری وابسته به داعش، در کنار سایر بخش‌ها، نقش بسیار پررنگی داشت. به نحوی که سردار پاسدار دکتر محمد پاکپور شخصاً فرماندهی آن عملیات را برعهده داشت و در تمام لحظات آن اتفاق تروریستی، در مجلس شورای اسلامی حضور داشت. این اتفاق نشان‌دهندۀ آن است که چه مدیریت قوی، منسجم و همراهی در این نیرو وجود دارد تا جایی که حتی خود فرمانده نیز شخصاً، در چند ده متری تروریست‌های تکفیری، اسلحه به دست می‌گیرد و به مبارزه می‌پردازد. 
یکی دیگر از اقدامات نیروی زمینی سپاه که از منظر جغرافیای سیاسی نیز در خور ستایش است، بحث محرومیت‌زدایی به موازی  اقدام برای تامین امنیت است. بدون‌شک محرومیت، اگر توجهی به آن نشود، می‌تواند سرمنشا فساد و تباهی بخشی از جامعه قرار شود. از این رو اقدام شایسته‌ای که نیروی زمینی سپاه در این زمینه انجام داده است این بوده است که در مناطق مرزی کشور ما که متاسفانه در بسیاری از موارد در قالب مناطق محروم قرار می‌گیرند، از طریق ایجاد زیرساخت و امکانات، محرومیت‌زدایی و از آن مهم‌تر اشتغال‌زایی کرده است. در واقع اگر عملکرد محرومیت‌زدایانه این نیرو نبود، هم‌اکنون بسیاری از مناطق مرزی ما، با محرومیت‌های بسیار  شدیدتری دست و پنجه نرم می‌کردند. و این اتفاقات انجام شده به صورت غیرمستقیم، امنیت‌آفرین است. 
این اقدامات، اقدامات ریشه‌ای و با فلسفۀ وجودی قوی است. سازندگی در مناطق مرزی از اقداماتی است که منفعتش به تمامی کشور می‌رسد. 
از طرف دیگر، جغرافیای سیاسی کشور ایران، به نحوی است که در سرتاسر مرزهای کشور ما، عمدتاً شهروندانی با قومیت‌های مختلف و متنوع ایرانی سکونت دارند که هم مایه افتخار و هم سند وحدت ملت ایران هستند. اقدام در خور توجه برای رسیدن به امنیت پایدار در این مناطق، استفاده کردن از مردم بومی برای مرزبانی و پایش مرزها بوده است، که به خوبی به اجرا در آمده است. به نحوی که اکنون اکثر قریب به اتفاق پایش‌گران مرزها را افراد بومی و محلی تشکیل می‌دهند. به این نحو، افراد محلی بسیار با مرز خو گرفته و آن را جزیی از هویت و فرهنگ خود می‌دانند که باید به خوبی از آن محافظت نمایند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در قالب عملکردی چند بعدی و کلی‌نگر، علاوه بر دفاع از تمامیت ارضی میهن‌مان ایران، در کنار سایر نیروهای مسلح در عرصه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ارائه دهنده خدمات ارزنده به نظام مقدس جمهوری اسلامی است. این درهم‌تنیدگی خدمات مختلف در مناطق مرزی، الگوی فاخری است که در میان کشورهای جهان کم نظیر است و این قبیل اتفاقات به لحاظ ماهوی، امنیت‌زا، صلح‌آفرین و انسان‌دوستانه هستند.
نیروی زمینی سپاه، در این روزها نیز مانند گذشته، در حال خدمت‌رسانی برای تامین امنیت، عزت و آرامش ملت ایران است. عملیات‌های مختلفی که از مناطق مرزی در شرق کشور، مانند عملیاتی که در قصرقند انجام شد و طی آن سرکرده گروهک تروریستی انصارالفرقان به هلاکت رسید، تا عملیات‌هایی که در مرزهای غربی برای مقابله با تروریست‌های تکفیری انجام می‌شود، مانند عملیاتی که قرارگاه حمزه سیدالشهدا (ع) نیروی زمینی سپاه در دوم تیرماه امسال انجام داد و طی آن یک تیم تروریستی را در منطقۀ کردستان منهدم ساخت. چنین عملیات‌ها و اقداماتی از جانب نیروی زمینی سپاه جای تقدیر و تشکر دارد، چرا که اگر این پاسداران گمنام در سپاه نبودند، داشتن امنیت پایدار دور از ذهن بود.  
* دانشجوی دکتری جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک دانشگاه تربیت مدرس


  • سبزک
  • ای‌جکس