در مورد سوال 210 آزمون کارشناسی ارشد مجموعه علوم جغرافیایی 1393

با سلام خدمت همه ی داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد جغرافیای سیاسی1393

در سالیان اخیر جستار کیفیت سوالات آزمون کارشناسی ارشد جغرافیای سیاسی مورد بحث علاقمندان به این رشته قرار گرفته است. امسال هم از این قاعده مستثنی نبود و داستان کلید سوالات نیز به آن اضافه شد.

به نظر من سوال 210، آسانترین و آشکارترین سوال در میان سوالات درس ژئوپلیتیک است. سوال به این شرح است:

210- ژئوپلیتیک فرامدرن با کدام حادثه آغاز شد؟

1- حادثه 11سپتامبر   

2- یکپارچه شدن دو آلمان

3- فروپاشی نظام دوقطبی

4- جنگ دوم خلیج فارس

تحلیل:

ما در علم ژئوپلیتیک که زیر شاخه ای از علم جغرافیای سیاسی است، ژئوپلیتیک فرامدرن را با اصطلاحاتی دیگر نظیر ژئوپلیتیک پست مدرن و ژئوپلیتیک پسانوگرا نیز بیان می کنیم. یادمان باشد که ژئوپلیتیک فرامدرن، دوره ی گذار ژئوپلیتیکی قلمداد می شود. به این معنا که رویدادها و حوادث جهان با نظام دو قطبی کنترل می شد در حالی که با فروپاشی نظام مزبور و فقدان نظام جدید، جهان در شرایط بحران و اغتشاش قرار گرفت و وارد دوره ی گذار شد که همچنان در آن قرار داریم. ویژگی آشکار دوره های گذار ژئوپلیتیکی عدم امنیت، اغتشاش و بی ثباتی در مقیاس جهانی است. ثبات، آرامش و امنیت در هر جامعه ای اعم از سطوح فروملی و ملی تا سطوح فراملی و جهانی مستلزم استقرار نظام مدیریت و کنترل می باشد.  تقریبا زمان به میان آمدن این گفتمان، به دهه ی 1990 میلادی، یعنی پایان جنگ سرد و فروپاشی نظام دو قطبی  بازمیگردد.

اتحاد دو آلمان در ۳ اکتبر ۱۹۹۰ با پیوستن نواحی جمهوری دموکراتیک آلمان به جمهوری فدرال آلمان و اتحاد رسمی آلمان شرقی و غربی اتفاق افتاد. درست است که این اتفاق هم در دهه ی 1990 رخ داد اما حادثه ای که موجب آغاز ژئوپلیتیک فرامدرن و پایان عصر ژئوپلیتیک مدرن (ایدئولوژیک) شد، تنها فروپاشی نظام دو قطبی بود.

داوطلبان گرامی می توانند برای مطالعه بیشتر به "کتاب اصول و مفاهیم ژئوپلیتیک"  تالیف ماندگار جناب دکتر محمدرضا حافظ نیا مراجعه نمایند.

به نظر من به جا ترین اقدام این است که داوطلبان گرامی و همه ی افرادی ذی نفع می توانند از طریق قانونی و نامه نگاری، تقاضای انجام اصلاحات در کلید آزمون کارشناسی ارشد  را به سازمان سنجش و آموزش کشور بیان کنند و جز از این طریق امکان پیگیری وجود ندارد و این اتفاق هرچه زودتر بیفتد بهتر است. همانطور که خود سازمان سنجش و آموزش کشور در پایگاه اینترنتی خود طریقه ی درخواست اصلاحات را به این شرح بیان کرده است: " این کلید اولیه غیر قابل استناد است پس از دریافت نظرات داوطلبان و صاحب نظران کلید نهایی سوالات تهیه و بر اساس آن کارنامه داوطلبان استخراج خواهد شد. در صورت تمایل می توانید حداکثر تا تاریخ 8/12/92 با مراجعه به سایت سازمان سنجش www.sanjesh.org از طریق  سیستم ارسال و درخواست نسبت به تکمیل فرمی که برای دریافت این نظرات آماده گردیده است اقدام نمایید."

/ 6 نظر / 38 بازدید
salam

ممنون از شما بخاطر اشاره بجا به این موضوع. ضمنا سئوال 192 جغرافی سیاسی که از منبعش مطمئن نبودید، از بخش دوم کتاب آقای مجتهدزاده هست.بالاخره پیداش کردم، اما یکم دیر (بعد از کنکور)!! اگر یک پست فراخوان بذارید برای دعوت از بچه های جغرافی سیاسی برای اعلام درصدهای اولیه شون در کنکور وبلاگتون از اینم که هست بهتر میشه. ممنون

حمید

اقای سلام واقعا استرس زیاد بود حال نیز حال من خوب نشده کاش دوستان همت کنند ودرصد ها را بگن

salam

سلام آقای حمید. ایشاا.. هرکی حقشه و زحمت کشیده بتونه قبول بشه هرچند بهرحال ظرفیتها محدوده و رقابت بسیار و آدم بنوعی یاد مبحث "داروینیسم اجتماعی" میفته! بله، اگر نگارنده وبلاگ این فراخوان رو بذارن احتمال داره دوستانم بیان و بقول شما همت کنن. البته من میخوام از خود ایشون (آقای صادقلو ) هم تقاضا کنم اگر ممکنه درصدهای قبولی خودشونو بذارن که برای شروع میتونه خوب باشه...

فریدونی

ج س 80 ژئوپلیتیک 40 زبان 25 فلسفه70 امار صفر

فریدونی

سلام چند سوال دکترا هم از کارشناسی بود

salam

تشکر از جناب صادقلو و فریدونی برای درصدها. این هم درصدای تخمینی من: جغرافی سیاسی: 62 ژئوپلیتیک: 40 زبان: 72 فلسفه: 23 آمار: سفید نظری دارید لطفا مطرح کنید. بقیه دوستان هم درصداشونو بنویسن لطفا، ضرری که نداره!