قالیباف؛ الگوی مدیریت جهادی

سعید صادقلو - عضو پیوسته انجمن ژئوپلیتیک ایران
کلانشهر تهران به مساحت 730 کیلومتر مربع، از زمانی که آقامحمدخان قاجار آن را به پایتختی برگزید، روز به روز بر بزرگی، جمعیت و مسائل آن افزوده شد. تهران که روزگاری قریه‌ای کوچک در اطراف ری معرفی می‌شد، روز به روز به کلانشهری نزدیک شد که تعیین کردن مرزهای پیرامونی برای آن خیلی کار دشواری گردید. تهران تاکنون، به نوعی 57 شهردار را در رأس مجموعه مدیریتی خود تجربه کرده است. اولین شهردار یا در اصطلاح آن روزگار، اولین بلدیه‌چی، میرزا عباس‌خان مهندس‌باشی بود که در آخرین‌ سال‌های حکومت قاجار برگزیده شد و آخرین آن، دکتر محمدباقر قالیباف شهردار کنونی کلانشهر تهران است. از منظر جغرافیای سیاسی، زمانی که از شهردار هر شهر صحبت می‌کنیم، در واقع به رئیس شهر اشاره داریم که همه امور فضای جغرافیایی شهر به عهده اوست. دکتر قالیباف از شهریورماه 1384 سکان مدیریت این غول‌شهر را برعهده گرفت. اصطلاح غول‌شهر به معنای شهری است که علاوه‌ بر بزرگی، معضلات جغرافیایی، فرهنگی، عمرانی و... را با خود یدک می‌کشید و بالواقع همه این‌ها به مانند یک غولی شده بود که مدیریت کردن این غول، وظیفه بسیار سخت و طاقت‌فرسایی برآورد می‌شد و کمتر انسانی را توان آن بود که از عهده مدیریت کردن این غول به خوبی برآید، اما دکتر قالیباف براساس تجارب بسیار گرانبهای گذشته خود در مجموعه‌های مختلف کشور و کاربلد بودن در مدیریت اجرایی، توانست در واقع این غول را به خوبی رام کند. از ایشان، پیش از شهردار شدن، سوابق ارزشمندی در کارنامه ثبت شده بود. منجمله اینکه ایشان در طول جنگ تحمیلی علاوه بر حضور فعالانه، فرماندهی گردان و فرماندهی تیپ امام رضا (ع)، فرماندهی لشکر نصر خراسان و فرماندهی لشکر 25 کربلا را عهده‌دار بود و پس از پایان جنگ نیز فرماندهی قرارگاه نجف و جانشینی نیروی مقاومت بسیج از سوابقی است که در کارنامه ایشان موجود است. فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص)، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرماندهی نیروی انتظامی و...، از جمله دیگر سوابق مدیریتی دکتر قالیباف است. 
از طرف دیگر، تحصیلات ایشان نیز دکتری در رشته جغرافیای سیاسی از دانشگاه تربیت مدرس است که عنوان رساله دکترای ایشان «بررسی تحلیلی سیر تکوین نهادهای محلی ایران در دوران معاصر و ارائه الگوی مناسب» به راهنمایی دکتر محمدرضا حافظ نیا می‌باشد. ایشان در عرصه دانشگاهی، تحصیلاتی مرتبط با مدیریت فضای جغرافیایی دارند، چرا که علم جغرافیای سیاسی، به تعبیری علم مدیریت سیاسی فضای جغرافیایی است. استاد راهنمای ایشان در رساله دکتری نیز شخصیت علمی‌‌ای بوده‌اند که صاحب‌نظری‌شان در فلسفه محلی گرایی و نهادهای محلی، بر همه اهل علم و کسانی که ایشان را می‌شناسند و آثار علمی ایشان را دنبال می‌کنند روشن است. هم اکنون نیز دکتر قالیباف به عنوان دانشیار جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران در مجامع علمی حضور دارند. 
این دو مقوله، یعنی تجربه کثیر مدیریتی و مرتبط بودن تحصیلات دانشگاهی، از دکتر قالیباف شخصیتی ساخت که بتواند فضای جغرافیایی کلانشهر تهران را به بهترین شکل، مدیریت جهادی و راهبردی کند.
قبل از اینکه ایشان شهردار بشوند، خیلی از شهروندان حتی نمی‌دانستند چگونه با شهرداری منطقه‌شان تماس بگیرند و مسائل فضای جغرافیایی‌شان را رفع و رجوع کنند، اما ایشان با تأسیس  سامانه 137 در نخستین ایام مدیریت جدیدشان، کاری کردند که مردم شهر به عنوان صاحبان شهر به راحتی توانستند با مجموعه شهرداری ارتباط برقرار کنند. 
از طرف دیگر، ایشان به خوبی به همه نشان دادند که تنها وظیفه شهرداری‌ها، کارهایی مانند آسفالت کردن معابر و جمع‌آوری پسماندها نیست بلکه مدیریت شهر در همه بخش‌های جغرافیایی، فرهنگی، عمرانی و... بر عهده شهرداری است. بنابراین دید عموم مردم را نسبت به شهرداری عوض کردند. فرهنگ‌سازی از دیگر مواردی بود که در زمان مدیریت ایشان در شهرداری بسیار به آن بها داده شد، به خصوص در بحث مدیریت پسماندها بیش از هر مورد دیگری سعی شد فرهنگ‌سازی انجام شود. در زمان ایشان بود که مدیریت شهری توانست به خوبی اختلاف چهره بخش جنوبی شهر را با بخش شمالی شهر، به بهترین نحو کاهش دهد. در زمان مدیریت ایشان شعاری با عنوان «کم کردن فاصله جنوب شهر و شمال شهر» مطرح شد که الحق و الانصاف به خوبی به آن عمل شد. نگارنده خود، از شهروندان متعلق به جنوب شهر است که این مطلب را می‌نگارد. لذا این مطلبی نیست که از زبان یک شمال شهرنشین که گذرش چندسال یکبار هم به جنوب‌شهر نمی‌خورد بشنوید. در زمان مدیریت دکتر قالیباف به جنوب شهر بسیار بها داده شد، حتی شاید بیشتر از شمال شهر. در جنوب شهر مترو گسترش پیدا کرد، بی‌آر‌تی وارد آن شد، بزرگراه‌ها و معابر جدید مورد بهره‌برداری قرار گرفت، معضلات گذشته تا حدود زیادی 
رفع و رجوع شد، از بن‌بست جغرافیایی بیرون آمد،  فضای سبز و بوستان‌‌ها به طرز کم نظیری گسترش پیدا کرد و... .
البته تیم مدیریت کنونی شهرمان، در کنار امتیازات مثبت و مثال‌زدنی که داشته ، طبیعتا ضعف‌های کوچکی نیز داشته است و این کاملا امری طبیعی است، چرا که ما انسان هستیم و طبیعت ما انسان‌ها اینگونه است که نمی‌توانیم 100 درصد در هر امری به طور مطلق موفق باشیم و چه بخواهیم چه نخواهیم اشتباه و خطا جزئی از شئون زیست بشر است. به عنوان مثال در بحث بافت فرسوده، با وجود اینکه شهرداری و مدیریت شهری خوب عمل کردند، اما پرونده این فضاهای فرسوده به خوبی بسته نشد که البته زیاد هم شهرداری در آن مقصر نیست، چرا که در این پدیده، متغیرهای مختلف و زیادی دخیل هستند که تنها یکی از آن متغیرها شهرداری است. لذا واجب است که هر منتقدی در نقد کردن مدیریت کنونی شهر تهران، انصاف و اعتدال را رعایت کند و از طرفی دیگر، بحث‌ها و تفکرات سیاسی خود را وارد آن نکند. دکتر قالیباف در زمان مدیریت خود، همانطور که پل صدر را ساخت (که عده‌ای از آن به عنوان نمادی از وجود روح سرمایه‌داری در شهر سخن می‌گویند)، در کنار آن، خطوط بی‌آرتی و مترو هم به وفور ساخت. انصاف نیست که این نوع مدیریت را طوری نقد کنیم که گویی فقط به نفع طبقه سرمایه‌دار بوده است. بلکه هم قشر سرمایه‌دار این شهر و هم قشر کارگر و کم‌درآمد این شهر، از این آبادانی‌های شهر استفاده کردند و بهره بردند. همانطور که پل‌ها و تونل‌های مختلف برای خودروهای شخصی و  برای روان‌تر کردن ترافیک شهر ایجاد شد، وسایل 
حمل و نقل عمومی نیز ایجاد شد که در همه این ایجادشدن‌ها، شهروندان سودش را بردند. عده‌ای مطرح می‌کنند که با وجود این همه پل و تونل ترافیک فرقی نکرد که هیچ، بدتر هم شد. در پاسخ باید گفت که ترافیک شهر تهران پدیده‌ای تک‌بعدی نیست که با احداث چند تونل، پل، بزرگراه و ... مسئله‌اش رفع شود. شهر تهران درگیر سرطان خودرو است، و این سرطان زمانی رفع می‌شود و بهبود پیدا می‌کند که همه سطوح مدیریتی کلان کشور، دست به دست هم دهند و همفکری کنند، نه اینکه فقط شهرداری در این مسئله دخیل باشد. در انتها یادآور می‌شوم که تهران آینده، دکتر قالیباف را به عنوان الگوی مدیریت جهادی تکریم خواهد کرد.

/ 1 نظر / 93 بازدید
وبسايت اصفهان من بزرگترين نيازمنديهاي رايگان کشور

خوشحال ميشم به منم سر بزني! يک سيستم وبلاگ دهي جديد را باش آشنا شدم امکانات خوبي داره اونجا هم ميتوني وبلاگ بزني پارس بلاگ دات ايکس واي زد parsblog دات ايکس واي زد parsblog دات xyz [گل][گل] -------------------------------حالا چند تا آگهي بازرگاني-------------------- تبديل وب لاگ شما وبلاگنويس محترم به يک وب سايت با کمترين هزينه هاست رايگان يک ساله هديه من به شما شما فقط هزينه ثبت دامين مورد نظر خود را براي يک سال بدهيد و هاستينگ رايگان داشته باشيد براي کسب اطلاعات بيشتر با اي دي من در تلگرام مکاتبه کنيد @updap -------------------------------------------- بزرگترين آپلود سنتر براي ايرانيان امکان کسب در امد روزانه از تعداد دانلود فايل هاي شما همين الان با مراجعه به وب سايت زير اکانت خود را بسازيد updap دات کام آپ دپ دات کام ---------------------------------------------------------- يک سايت رايگان براي ارسال آگهي هاي شما بزرگترين سيستم نيازمنديهاي رايگان ايران همين الان آگهي خود را منتشر کنيد esfahan.me