ژئوپلیتیک جنگ/الشباب ده‌ها تماشاگر بازی‌های جام جهانی را در کنیا قتل‌عام کرد

در حالیکه درصد قریب به اتفاق شهروندان کشورهای مختلف جهان از برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال (که حتی بینندگان و انعکاس خبری اش از بازیهای المپیک نیز بیشتر است) به منظور لذت بردن و توسعه آرامش و صلح بهره می جویند، جماعتی افراطی وابسته به ایدئولوژی مذهبی، خونخوار، مدعی عدالت و مدعی خداشناسی، مخصوصا در جنوب غرب آسیا و بخشهایی از آفریقا به بهانه های مختلف و شرم‌آورانه خون همزیستان من در اقصی نقاط کره خاکی را به زمین می ریزند و شعار خدامحوری سر میدهند. آنان در نقاط مختلفی از منطقه سرطانی جهان فستیوال خون به راه انداخته اند. این جماعت حقوق شهروندان را زیر پا میگذارند و به واسطه هفکر نبودن شهروندان با افکار مربوط به دوران پارینه سنگی و متحجرانه خود، به زیست آنان پایان می دهند، یا چنان زیست آنان را با سختی مواجه میکنند که شهروندان از خدا روزی صد بار طلب مرگ می کنند. این بار نمود این بحران در کنیا  واقع در شرق آفریقا که حدودا 20% از جمعیت 38 میلیونی اش را مسلمانان تشکیل میدهد به وقوع پیوسته است.  در میان قربانیان حملات الشباب حدود ۵۰ نفر هنگام تماشای بازی‌های فوتبال جام جهانی به قتل رسیده‌اند. شامگاه دوشنبه (۱۶ ژوئن/ ۲۶ خرداد) چند منطقه ساحلی در حد فاصل مومباسا (دومین شهر پرجمیت کنیا) و مرز سومالی که از مناطق توریستی کنیاست، هدف حملات گروه الشباب قرار گرفت. شمار قربانیان این حملات هنوز روشن نیست. در حالی که سازمان‌های دولتی شمار قربانیان را ۸ تن اعلام کردند، یک سخنگوی الشباب گفته است که ۲۰ نفر در این حملات کشته شده‌اند. اغلب قربانیان از نیروهای پلیس بوده‌اند. الشباب تهدید کرده که به حملات خود ادامه خواهد داد. دبیرکل سازمان ملل ابراز اطمینان کرد که مقامات کنیایی تمام توان خود را برای مجازات عاملان این حادثه بر اساس قوانین این کشور انجام خواهند داد. گروهی از مردان مسلح شامگاه یکشنبه (۱۵ ژوئن/ ۲۵ خرداد) نیز به شهر "مپکه تونی" در نزدیکی جزیره توریستی "لامو" در سواحل کنیا حمله کردند. به نقل از شاهدان عینی، مهاجمان که حدود ۵۰ مرد مسلح بودند با دو مینی‌بوس وارد این شهر شدند. آنها با گشودن آتش بر روی مردمی که در رستوران‌ها یا فضای آزاد مشغول تماشای گروهی بازی‌های فوتبال جام جهانی برزیل بودند، ده‌ها تن را به قتل رساندند. مهاجمان سپس وارد دو هتل این شهر شده و اتاق به اتاق مسافران هتل را به قتل رساندند.


 گروه الشباب با پذیرش مسئولیت این حمله نامه‌ایی به شبکه الجزیره ارسال و اعلام کرده است که دست به اقدامات دیگری نیز خواهد زد. این گروه هشدار داده است: «آماده ویرانگری جنگی باشید که خود آغاز کرده‌اید.»
الشباب اعلام کرده که این حمله پاسخی به اعزام نیرو از کنیا به سومالی بوده است. گروه الشباب که در سومالی شکل گرفته، برای برقراری حکومت به ظاهر اسلامی در شاخ آفریقا دست به "جهاد" زده است. این گروه فراتر از مرزهای سومالی، از جمله در کنیا، دست به اقدامات تروریستی می‌زند.
خبرگزاری آلمان به نقل از روزنامه "استاندارد" چاپ کنیا، نوشته است که شهر "مپکه تونی"ساعاتی پس از حمله شامگاه یکشنبه که تا بامداد دوشنبه ادامه داشته، به شهر ارواح تبدیل شده است. به نقل از "استاندارد" بسیاری از ساکنان این شهر از خانه و کاشانه خود گریخته‌اند و شماری نیز مفقودالاثر هستند. شهر "مپکه تونی"در پنجاه کیلومتری جزیره توریستی لامو قرار دارد. این جزیره با سواحل شنی سفید و دریایی فیروز‌ه‌ای رنگ تا پیش از شدت گرفتن حملات تروریستی گرو‌ه‌های افراطی در سال ۲۰۱۱ میلادی از مقاصد توریستی شناخته شده کنیا به شمار می‌رفت.‌
الشباب هشدار داده که کنیا از این پس "منطقه جنگی" است و هر توریستی وارد این کشور شود، جان خود را به خطر انداخته است ».

به تعبیر خودم در منطقه ی سرطانی جهان که بخشهایی از دو قاره آسیا و آفریقا را شامل می شود اصلا پیشبینی نمیکنم که این سرطان بهبود یابد، زیرا خیلی از صاحبان قدرت در مقیاس منطقه ای و کروی از این اتفاقات سود می جویند و از طرف دیگر این ایدئولوژی های مذهبی موجود خود را دارای افکار آسمانی می دانند و اصلا انتظار نمی رود که از بین بروند.

/ 0 نظر / 25 بازدید