در نشست مقدماتی بررسی مساله انتقال پایتخت عنوان شد


دکتر محمدرضا حافظ نیا در نشست بررسی مساله انتقال پایتخت که در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد با بیان اینکه ایران ۱۱۰ سال است که سیستم سیاسی تک‌ساخت و از نوع متمرکز را تجربه می‌کند، تصریح کرد: ایران اگر بخواهد مسأله پایتخت را حل کند، ابتدا باید اصلاح ساختار سیاسی حکومت را انجام دهد؛ این اصلاح نیز از دست دولت و مجلس، خارج است و باید قانون اساسی اصلاح شود.

در صورتی که معضل ساخت سیاسی ( تک ساخت متمرکز) حل نشود، هیچ راهکار دیگری در مورد معضل کنونی پایتخت حل نخواهد شد. اگر می خواهید نابرابری جغرافیایی در کشور حل شود، جریان پول را در کشور باید مدیریت کرد که این امر با اراده قوی سیاسی حکومت امکان پذیر است.

 

دکترسید یحیی صفوی استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس:

وجود امنیت در مرکزیت سیاسی برابر است با امنیت ملی ایران

 

وجود امنیت در مرکزیت سیاسی برابر است با امنیت ملی ایران و از این نظر امنیت تهران امنیت ایران محسوب می‌شود چنانچه وقتی که در 22 بهمن 57 مردم انقلابی تهران به رهبری حضرت امام (ره) توانستند به پیروزی برسند ، در سایر استانها هم انقلاب پیروز شد.

سردار سرلشکر پاسدار دکتر صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا صبح امروز در نشست مقدماتی بررسی مسئله انتقال پایتخت با موضوع "ابعاد امنیتی طرح انتقال پایتخت" سخنرانی کرد.

وی با بیان اینکه علم جغرافیا توانایی حل بخشی از مشکلات را دارد، گفت: جغرافیای سیاسی مدیریت بهینه مردم و سرزمین است و مهمترین وظیفه هر دولت مردم پایه، ایجاد امنیت و حفظ امنیت در برابر تهدید است.

وی با ارائه  تعریفی از مفهوم امنیت، گفت: یک قسمت امنیت برد ذهنی و درونی دارد که منجر به ایجاد امنیت ذهنی و آرامش در افراد جامعه و نظام سیاسی می‌شود. امنیت شرایط و بستری را برای رسیدن به منافع ملی فراهم می‌کند.

دکتر صفوی  با تقسیم‌بندی تهدیدات به دو دسته طبیعی و انسانی، یادآور شد: تهدیداتی مانند سیل، حوادث طبیعی ، بیماری‌های واگیردار، تهدیدات انسانی  مانند ناآرامی‌های اجتماعی، انقلاب و غیره از جمله تهدیدات انسانی محسوب می‌شوند و مرکز سیاسی باید به گونه‌ای برنامه ریزی و ایجاد شود که از این تهدیدات به دور باشد و یا حداقل آنها را داشته باشد.
امنیت تهران امنیت ایران محسوب می‌شود
رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران  در ادامه با اشاره به مسئله شاخص‌های امنیت مرکزیت سیاسی ایران گفت: وجود امنیت در مرکزیت سیاسی برابر است با امنیت ملی ایران و از این نظر امنیت تهران امنیت ایران محسوب می‌شود چنانچه وقتیکه در 22 بهمن  57 مردم انقلابی تهران به رهبری حضرت امام (ره) توانستند به پیروزی برسند، در سایر استانها هم انقلاب پیروز شد.
وی  افزود: در حکومت اسلامی امنیت "مردم پایه" است و اساس قدرت محسوب می‌شود. مردمی که به یک نظام سیاسی وفادار و پایبند هستند، مهمترین سرمایه در برابر تهدیدات محسوب می‌شود.
وی با اشاره به دلایل آغامحمدخان برای انتخاب تهران به عنوان پایتخت گفت: یکی از دلایل این بود که تهران نسبتا از مرزهای روسیه به دور بود و آنرا به عنوان پایتخت انتخاب کرد.
این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه این مسئله باید در بحث انتقال پایتخت مورد توجه گیرد، گفت: اینکه پایتخت در منطقه‌ای باشد که از تهدیدات  خارجی به دور باشد، یعنی عمق استراتژیک، نسبت به مرزهای جغرافیایی داشته باشد، مسئله مهمی است
ظرفیت  جغرافیایی جمعیتی تهران لبریز شده است
سرلشکر صفوی  وجود ظرف و ظرفیت را از دیگر ویژگی‌های جغرافیای مناسب برای انتخاب پایتخت اعلام کرد و گفت: ظرفیت جغرافیایی مناسب برای جمعیت ساکن و متحرک کشور از جمله مسائلی است که پایتخت باید از آن برخوردار باشد. ظرفیت جغرافیایی تهران از این نظر لبریز شده است و این ظرف در مسائل مختلفی چون مسئله محیط زیست  زمین ، هوا و غیره کامل شده است.
وی تاکید کرد: در تهران 4 میلیون خودرو و 3 میلیون موتورسیکلت تردد می کنند که  علاوه بر ضررهای اقتصادی و صرف میلیونها لیتر بنزین و گازوئیل ،محیط زیست و هوای تهران را آلوده می سازند .
وی در ادامه با اشاره به شاخص‌های امنیتی مرکزیت سیاسی ایران، گفت: وحدت مدیریت شهری،‌ وجود ساختارها و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی، وجود سازمان‌های عملیات روانی، وجود نهادهای قانونمند عملیاتی و توانمند در مدیریت بحران از شاخص‌های امنیتی است که مرکزیت سیاسی ایران باید آنرا داشته باشد.
مشاور عالی مقام معظم رهبری در ادامه  با بیان  الزامات طرح انتقال مرکزیت سیاسی ایران گفت:‌وجود عزم و اراده ملی  و و حدت نظر در مقامات تصمیم گیر ،وجود دولتی مقتدر که بتوانند در مدت زمان مناسبی به این امر اهتمام ورزد به طوری که در مالزی، ماهاتیر محمد پس از گذشت 12 الی 13 سال توانست پایتخت این کشور را تغییر دهد،‌ داشتن منابع و هزینه‌های لازم  چند ده هزار میلیارد تومانی، انجام مطالعات جامع مکان یابی‌های مناسب توسط محققان مربوطه، تشکیل یک گروه مشاور از اساتید و متخصصان که بتوانند مشورت خوبی در این زمینه به مسئولان دهند در کنار درنظر گرفتن زمان لازم برای این امر از جمله مسائلی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی در جمع بندی سخنان خود با اشاره به اینکه بنده رساله دکترای خود را در بعد تحلیل جغرافیایی امنیت تهران در سال 80 از دانشگاه تربیت مدرس دفاع کردم، گفت: از نظر من با توجه به مسائل موجود، مسئله انتقال پایتخت احتمالاً مسکوت باقی میماند.  البته طرحهای لازم برای مشکلات تهران و سایر کلانشهرهای ایران از جمله ضروریات دولت میباشد.
وی درادامه برای حل بخشی از مشکلات کنونی شهر تهران، پیشنهادات خود را مطرح کرد و گفت:
به نظر می رسد تعادل بخشی تهران و ساماندهی فضای تهران، در کنار تجدید نظر در ساختار سیاسی فضا در استان تهران  و جدا شدن تعدادی از شهرستانها از استانداری تهران  و هماهنگی سیاستهای کلان نظام در طرح تقسمیات آینده کشوری و رسیدگی به استانها،بصورتیکه مردم در استانها مشکلاتشان حل شود و به تهران مهاجرت نکنند، امری اجتناب ناپذیر است.
وی ادامه داد:
پیشنهاد می شود در این زمینه اختیارات بیشتر سیاسی، اقتصادی و برنامه ریزی عمرانی و فرهنگی به استانداران  داده شود.
وی در ادامه پیشنهادات خود، با اشاره به مشکلات محیط شهری تهران، گفت:
خروج تعداد زیادی از بنگاه های صنعتی، مالی، آموزشی و خدماتی از تهران و جلوگیری از ساخت و سازهای بی ضابطه در تهران، بایستی مورد توجه قرار گیرد.


 

/ 2 نظر / 12 بازدید
وحید ریاحی

با سلام از اینکه مشتاقانه و پرتلاش در عرصه علمی فعالیت دارید خوشحال شدم و ارزوی موفقیت دارم

علی

بالاخره این پایتخت منتقل میشه یا ما هم بیاییم تهرون؟