نگاهی به سقوط شگفت انگیز موصل

دولت اسلامی عراق و شام که از شعبات القاعده در عراق به حساب می آمد، پس از ورود به بحران سوریه (از حدود دو سال قبل)، تحرک و جان تازه ای گرفته است، در اینجا ضرورتی برای بیان ایدئولوژی و سابقه این گروه وجود ندارد، اما لازم است اشاره شود که اختلافات داعش با جبهه النصره در سوریه باعث شد ایمن الظواهری داعش را از زمره ی گروه های مرتبط با القاعده خارج کند.

محققان نوعا بین جبهه النصره و کل القاعده و داعش تفاوت هایی قائلند؛ در حالی که القاعده بیشتر رویکرد سلبی و تخریبی دارد، داعش علاوه بر مبارزه ی تخریبی، به تاسیس دولت در مناطق متصرفه نیز اقدام می کند؛ داعش کمتر از نیروهای النصره و القاعده عنصر خارجی دارد و اعضای عراقی و سوری آن بیشتر است. از این رو، تصرف موصل و استان نینوا و برقراری دولت اسلامی در این نواحی، باعث شد تمایزات داعش و القاعده جلوه های نمایان تری بیابد. به طور کلی در رسانه های منطقه دو دیدگاه درباره داعش عراق و یا دقیقتر در خصوص گروه های مسلط بر شمال و غرب عراق وجود دارد: عده ای بین داعش و افراطی گری القاعده تفاوتی نمی بینند و در واقع همچنان القاعده را گروه مسلط بر شمال و غرب عراق می دانند. دیدگاه دیگری وجود دارد که مدعی است پیروزی سریع این گروه در موصل نمی توانست بدون همراهی توده های مردم، عشایر و به طور کلی اهل سنت منطقه عملی شود. از این رو، این حرکت نظامی را باید قیام و عصیان اهل سنت عراق و عشایر منطقه ارزیابی کرد، اما به نظر می رسد واقعیت ما بین این دو نگرش است. بی شک اهل سنت عراق از دولت نوری المالکی ناراضی اند و نباید از یاد برد که موصل به رغم وجود تنوع قومی و مذهبی اش، اکثریت سنی دارد و قلعه ناسیونالیسم عربی در عراق بوده، به طوری که حتی در دوران اشغال عراق نیز آمریکایی ها نتوانسته بودند بر آن کاملا سیطره داشته باشند. برخی ناظران مسائل عراق معتقد بودند موصل پایتخت منطقه ای القاعده بوده و داعش از این بستر استفاده کرده و با استراتژی جدیدی خود را مدافع حقوق اهل سنت عراق معرفی کرده است و از این جهت برای خود پایگاه و جایگاهی در بین عشایر منطقه یافته است. با آنکه تحلیلگران علل متعددی را برای سقوط موصل ذکر کرده اند، اما در رأس آن ها ضعف ها و اشکالات دولت مالکی را قرار داده اند. به زعم آنان دولت نوری المالکی به دلایل زیر قابل سرزنش است:

1- عدم موفقیت مالکی در جذب و جلب اهل سنت عراق

2- سرکوب خشن اعتراضات عشایر اهل سنت

3- ناتوانی در ایجاد ارتش ملی و مستحکم عراق

4- فساد در دولت عراق

/ 3 نظر / 10 بازدید
مصطفی

سلام علیکم آقای صادقلو به نظر شما داعش به ایران نیز میرسد؟

مهشید

مالکی باید از قدرت کناره گیری کنه و لا غیر

محسن

سعید جان تحلیل کلی دقیق..ولی ب نظر من داعش ودر حالت کلی پاگیری القاعده در منطقه طرح قدرتهای بزرگ برای کنترل هارتلند جدید باشه...